Новини та оголошення 

17 квітня 2024 року спеціально для дітлахів 1-4 класів КЗ "Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат "Джерело" ЗОР Дмитром Фроловим доцентом кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, була організована практична зустріч в STEM-HUB ЗОІППО ЗОР за темою: «Основи роботи з мікроскопом в світогляді молодого дослідника».

 До заходу долучилося 14 здобувачів освіти та їх батьків, які активно брали участь у дослідженні клітин різних рослин (водорості, цибулі, перцю та ін.) та живих одноклітинних організмів. Діти не тільки ознайомились з мікроскопічним світом життя, але намагалися самотужки налаштовувати складні оптичні системи світлового мікроскопу.

Крім цього, роздивились дивний світ калюжі  з дивовижним живим та рухливим мікроскопічним світом, що нас оточує (сукцесійні процеси на прикладі води з під квітів та бродіння моху).

Також обговорили з дітьми, що є різні організми, які відрізняються за величиною, користю яку вони несуть людям, а також згадали бактерії та віруси. І наочно побачили, що в брудній воді вирує життя та пригадали чому потрібно ретельно мити руки з милом після приходу з вулиці та правил особистої гігієни.

Дякуємо співробітника STEM-HUB  КЗ «ЗОІППО» ЗОР Северині Любові та Бєляєвій Олені, методистам обласного науково-методичного центру інформатизації освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР, за допомогу та супровід проведення цієї чудової та творчої зустрічі.

26 березня 2024 року для вчителів природничих предметів  Дмитром Фроловим та Оленою Бабковою, доцентами кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, була організована практична зустріч в STEM-HUB  ЗОІППО ЗОР за темою: «Основи роботи з мікроскопом на уроках природничої освітньої галузі».

 До заходу долучилося 16 педагогів Запорізького регіону, які активно брали участь у приготуванні препаратів та працювали з різним обладнанням. Учителі не тільки згадали основи роботи з мікроскопом, але й ознайомилися з новими різними моделями мікроскопів.

Згадали та практично опрацювали майже повний курс мікроскопії, що пропонується при вивченні біології у 7 класі, а саме  «Виготовлення тимчасових мікропрепаратів та їхнє дослідження за допомогою оптичного мікроскопа» (виготовлення тимчасових мікропрепаратів луски цибулі, м’якоті смородини, червоного перцю та листка елодеї). Крім цього, провели спостереження за життям та рухом інфузорій й дослідження за водоростями. Дослідили будови мікроскопічних грибів (на прикладі дріжджів) та Цвілевих грибів (на прикладі мукора).

Під час зустрічі учасники обговорили проблеми придбання та роботи із сучасним обладнанням і технічну складову процесу мікроскопічних досліджень, підготовки препаратів, сучасні мікроскопи та їх налаштування, особливості роботи з цифровими мікроскопами й окулярними цифровими надбудовами для трансляції зображення на екран: особливості роботи з ними та їх налаштування.

Дякуємо співробітникам STEM-HUB  КЗ «ЗОІППО» ЗОР Севериній Любові та Бєляєвій Олені, методистам обласного науково-методичного центру інформатизації освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР,  за допомогу та супровід проведення цієї чудової та творчої зустрічі.

    Світлини....

15 лютого відбулася зустріч учителів фізики Запорізького регіону з головою оргкомітету Всеукраїнського учнівського фізичного конкурсу «ЛЕВЕНЯ» Миколою ПЕТРУНІВ.

Під час вебінару учасники зустрічі обговорили можливості формування природничої компетентності здобувачів освіти засобами учнівських конкурсів, з’ясували  питання організації  Конкурсу та обмінялися досвідом залучення учнів до інтелектуальних змагань з фізики.

Микола Іванович презентував нові можливості платформи https://levenia.quizwin.pro/uk щодо цифрової підтримки Конкурсу.

Лілія ВАСИЛЬЧЕНКО, обласний координатор Всеукраїнського учнівського фізичного конкурсу «ЛЕВЕНЯ» в Запорізькому регіоні проаналізувала результати участі у змаганнях запорізьких школярів за 2023 рік та організаційні питання.

Детальніше…

12 лютого 2024 року в усьому світі відзначається 215 річчя з дня народження видатного англійського науковця  Ч. Дарвіна. У зв’язку з такою подією Оленою БАБКОВОЮ, кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри дидактики та методики навчання природничо-математичних дисциплін проведено  віртуальну експедицію «Інтелектуальна подорож з Ч. Дарвіном».

Упродовж віртуального подорожування учасники акцентували увагу на дидактичних можливостях наукових досліджень, дивувались чарівностям природи, «знайомились» з вогнеземельцями, звертались з питаннями до Ч.Дарвіна за допомогою штучного інтелекту та отримали шквал позитивних емоцій.

У заході взяли участь 79  педагогів, серед них вчителі  природничої освітньої галузі, науково-педагогічні працівники ЗОІППО та інших регіонів.

Детальніше: 

       8 лютого 2024 року відбулася чергова зустріч вчителів фізики і астрономії Запорізького регіону з авторами модельних програм і підручників для 7 класу з фізики Тетяною ЗАСЄКІНОЮ та Максимом ГВОЗДЕЦЬКИМ.

Теняна Миколалівна ознайомила учасників зустрічі з концепцією сучасного підручника з фізики за стандартами НУШ. Максим Сергійович представив цифрові додатки до підручника.

     Під час зустрічі учасники обговорили проблеми організації освітнього процесу в умовах онлайн навчання та відсутності обладнання для проведення фізичного експерименту та практичних досліджень. 

7 та 8 лютого  2024 року на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР відбуваються курси підвищення кваліфікації вчителів географії та хімії. Доцентом кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидатом сільськогосподарських наук, Фроловим Дмитром Олександровичем відповідно до програми навчання для учасників курсів підвищення кваліфікації було проведено вебінари спецкурсу «STEM-освіта як засіб підвищення якості викладання природничо-математичних дисциплін».

Під час он-лайн зустрічей слухачі ознайомились з наступними важливими питаннями STEM-освіти: історія STEM-освіти та розкодування акроніму; нормативне забезпечення STEM-освіти; основні напрями розвитку STEM-освіти; Робототехніка, цифрова лабораторія, 3D Друк та візуалізація; проєктна діяльність в дистанційному режимі. Використання динамічних сервісів в повсякденній діяльності педагога природничої галузі.

Під час он-лайн зустрічей слухачі ознайомились з важливими питаннями викладання географії в сучасних умовах, зробили акцент на специфіці та важливості викладання різних тем з географії в дистанційних умовах. Опрацювали алгоритми проведення з учнями проєктів та їх оцінювання. А вчителі хімії обговорили використання технології STEM-освіти при виконанні лабораторних робіт та хімічних дослідів. Слухачі поділилися власним досвідом пошуку джерел та матеріалів для проведення цікавих уроків з даного предмету.

Також, разом з вчителями, обговорили виклики та особливості навчання в умовах військового стану; проведення простих проєктів та їх оцінювання в умовах онлайн навчання; пошук джерел для проведення цікавих уроків з хімії та економіки в умовах дистанційного навчання.

Готуємось до 7-9 класу НУШ

01.02.2024 року відбулася зустріч вчителів математики Запорізького регіону з авторами модельних навчальних програм та підручників авторського колективу Ольги Біляніної, Святослава Рябого, Ольги Ілащук, Ольги Мар’янчук. Зустріч організована Гаращенко Оленою Петрівною, викладачем кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін та представниками видавництва "Літера ЛТД".  На вебінарі були представлені модельна програма, календарне планування,  підручники та надані корисні поради щодо особливостей викладання алгебри та геометрії у 7-9 класі НУШ.

 Посилання на вебінар: https://www.youtube.com/live/IvesNdKjblY?si=L35fQpDHEz5ovsSA 

     26 січня розпочалася серія зустрічей   вчителів природничої і математичної галузей освіти Запорізького регіону з авторами модельних навчальних програм і підручників для НУШ в умовах запровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти. У співпраці з представниками видавництв України, викладачі кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін ЗОІППО спланували на перше півріччя 2024 року вебінари, під час яких автори МНП і підручників зможуть запропонувати своє бачення викладання предметів природничо-математичного циклу за сучасними технологіями освіти.

Перша така зустріч відбулася 26 січня з Юлією Мандренко, методисткою видавництва «Ранок», яка представила для обговорення тему «Наука в дії: дослідження на уроках природничих дисциплін». У ході зустрічі з учителями природничої галузі було обговорено такі питання:

1. Діяльнісний підхід - запорука якісного опанування природничих дисциплін.

2. Ефективне проведення дослідів у школі: практичні поради.

3. Досліди на онлайн-уроках.

11 січня 2024 року розпочався перший (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2024» у номінації «ФІЗИКА». З початком випробувань учасників конкурсу привітали члени журі та побажали щоб перемогу одержав кращій.

До участі у відбірковому етапі першого (обласного) туру всеукраїнського конкурсу зареєструвалося 16 учителів фізики: З них 6 – мають вищу кваліфікаційну категорію, 6 – першу;  3 – другу; 3 – мають звання «старший учитель» і 1 – має звання «вчитель-методист. Стаж педагогічної діяльності учителів: 6 – до 10 років, 5 – до 20 років,  4 – понад 20 років.

Детальніше

11 січня 2024 року було проведено перший (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2024» у номінації «Географія». Десять вчителів географії виявили бажання перевірити свої професійні якості на цьогорічному конкурсі.

Першим випробуванням конкурсу для конкурсантів було розробка  «Практичної роботи». В цьому конкурсі конкурсанти в продовж 2 годин працювали за темою: «Складання характеристики природних умов Запорізької області (рельєфу, геологічної будови, внутрішніх вод, ґрунтово-рослинного покриву, тваринного світу) за картографічними і інтернет-джерелами».

Серед випробувань, які ще чекають на наших конкурсантів є Тестування, Майстерка, здійснення Дослідження та проведення Дистанційного уроку.

Тому побажаємо успіхів, та сподіваємось, що участь у конкурсі дозволить учасникам перевірити свої фахові якості, та наддасть професійного зростання конкурсантам в майбутньому.

10.11.2023 року відбувся вебінар «Робота з обдарованими учнями: основні напрями та перспективи» присвячений до Всесвітнього дня науки в ім’я миру та розвитку. 

Власним досвідом роботи з обдарованими учнями поділились вчителі математики Запорізького регіону:

Бойко Марина Володимирівна, вчитель математики Запорізької гімназії № 28, учитель-методист  з темою «Основні напрямки та перспективи роботи з обдарованими учнями»;

Гаращенко Альона Петрівна, вчитель математики та інформатики КЗ "Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» Оріхівської міської ради, учитель-методист  з темою «Досвід роботи з обдарованими учнями».

Були запрошені представники Запорізького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані». З доповіддю «Робота з обдарованою молоддю в науково-технічному відділі МАН: відкриваючи нові горизонти» виступила Зіновєєва Ольга Вікторівна, методист науково-технічного відділу МАН Запорізького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані», вчитель математики вищої категорії, старший викладач

В рамках вебінару науковці з вищих навчальних закладів міста Запоріжжя поділились з аудиторією сучасними науковими напрямками:

Неласа Ганна Вікторівна, доцент кафедри інформаційної безпеки та наноелектроніки національного університету «Запорізька політехніка», кандидат технічних наук, доцент з темою «Основи сучасної криптології»;

Козін Ігор Вікторович, професор кафедри економічної кібернетики Запорізького національного університету, доктор фізико-математичних наук, професор з темою «Економічні та соціальні парадокси».

9 листопада 2023 року в рамках V Міжнародної науково-практичної онлайн-конференції «STEM-освіта: стан впровадження та перспективи розвитку»  Фролов Дмитро, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін та Северина Любов, методистка обласного науково-методичного центру інформатизації освіти ЗОІППО представили презентували досвід роботи «Хроніки діяльності STEM-хабу Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти».

На зустрічі були висвітленні питання діяльності STEM-хабу присвячені ознайомленню з наявним STEM-обладнанням і його використання на практикумах для педагогічних працівників закладів освіти Запорізького регіону; організація та проведення навчальних занять зі здобувачами освіти співробітниками КЗ «ЗОІППО» ЗОР чи учителем закладу освіти.

Із постійно діючих практикумів були презентовані наступні «Використання STEM-комплекту «Makeblock Neuron Inventor Kit» в освітньому процесі»; «Моделювання  3-D ручкою»;  «Освітня робототехніка з Makeblock Codеy Rocky»; «Використання цифрових лабораторій в освітньому  процесі»; «STEM як інструмент модернізації змісту технологічної освіти» та інші.

 27 вересня 2023 року, на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР на курсах підвищення кваліфікації вчителів географії відбулася практична зустріч з представниками видавництва «Оріон». Спеціальний гість Молочко Вікторія Валеріївна, кандидат географічних наук познайомила вчителів з розвитком ГІС технологій та їх використання в сучасній картографії.

 Крім цього, презентували чудові атласи «Пізнаємо природу 5-6 клас» та акцентували увагу на картографічних особливостях їхнього географічного наповнення.

Відеозапис зустрічі

       14 вересня 2023 року, у межах Тижня освіти дорослих, Бабковою Оленою Олексіївною, кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін проведено діалог-сесію "Стратегії кооперативного навчання: від теорії до практики".  

        У заході взяли участь вчителі природничих спеціальностей, науково-педагогічні працівники комунального закладу "Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти". Педагоги долучилися до обговорення проблемних питань щодо сутності поняття "кооперативне навчання", актуальності та алгоритму його запровадження при очному та онлайн-навчанні, відмінних ознак навчання в групі і кооперативного навчання.  Рефлексували: малювали модельні портрети і обирали слова-мотиватори.

         Переглянути матеріали вебінару....

 17-19 травня 2023 р. на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР у дистанційному форматі відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Освіта та наука крізь виклики сьогодення»

           У межах конференції працював напрям «Природничо-математична освіта в умовах реформування освітньої системи України»

          Запрошуємо ознайомитися з матеріалами учасників конференції

6-7 квітня відбулася ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Дистанційне навчання – старт із сьогодення в майбутнє» на базі Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. В обговоренні питань запровадження дистанційного навчання в умовах сьогодення прийняли участь викладачі кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін ЗОІППО. Досвідом використання платформи MOODLE в організації післядипломної педагогічної освіти Запорізького  регіону в рамках семінару «Абетка цифрових технологій: освітні майданчики» поділилася Лілія Васильченко, завідувач кафедри, к.п.н., доцент.

5-6 квітня 2023 року відбувся Міжнародний науково-практичний форум «Педагог ХХІ століття: дослідження та освітні інновації в умовах воєнного стану в Україні» на базі Інституту післядипломної освіти Університету ім. Бориса Грінченка. В рамках форуму кафедрою природничо-математичної освіти і технологій проведено вебінар «Розвиток природничо-математичної освіти і технологій в умовах цифровизації».

В обговоренні актуальних питань розвитку природничо-математичної освіти прийняли участь викладачі кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін ЗОІППО. Досвід використання динамічних веб-сторінок та баз даних на уроках природничих дисциплін в умовах дистанційної освіти представив Дмитро Фролов, канд.сільхоз.наук, доцент кафедри.

Детальніше

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 19.10.2022 року № 21/08-48 «Про організацію конкурсу «Левеня» у 2022/2023 навчальному році», із метою популяризації вивчення фізики та природничих наук, поглиблення фізичних знань здобувачів освіти Всеукраїнський фізичний конкурс «Левеня» відбувся 16 по 23 березня 2023 року. Конкурс «Левеня» проводиться Львівським фізико-математичним ліцеєм при Львівському національному університеті імені Івана Франка на виконання наказу Міністерства освіти і науки України та відповідно до Положення про Всеукраїнський фізичний конкурс «Левеня», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07.05.2012 № 553 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 24 травня 2012 року за № 820/21132.

Усього в конкурсі взяло участь 37 317 учнів з 25 областей України. Від Запорізького регіону 1002 учня 7 – 11 класів закладів освіти різних типів, які цікавляться фізикою, показали 13 результат у загальному підсумковому рейтингу.

З урахуванням військового стану в Україні, конкурс було проведено в онлайн режимі на платформі QuizWin ( https://levenia.quizwin.pro ). Незважаючи на складні умови учасники конкурсу отримали велике задоволення від розв’язку цікавих завдань та чіткої організації всієї події. За результатами участі в змаганнях усі учасники отримали електронні сертифікати та дипломи переможців.

Окрема подяка вчителям фізики Запорізької області які в таких непростих умовах сьогодення допомогли учням взяти участь у такі цікавій події. За результатами рейтингу серед вчителів, які підготували учнів до змагань, слід відмітити Наталію Доренську (Запорізька школа-інтернат «Січовий колегіум»), Олену Педенко (ЗБЛ № 99), Яну Усатенко (ЗБЛ «Перспектива»), Ліну Разенкову (ЗГ № 93), Ірину Крутікову (ЗЛ № 105), Світлану Русланову (ЗНВК № 109).

Вітаємо учасників та переможців конкурсу «Левеня» - 2023 і вчителів які підготували знавців фізики!

З 13 до 22 березня  2023 року на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР проходили курси підвищення кваліфікації вчителів географії. Доцентом кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидатом сільськогосподарських наук, Фроловим Дмитром Олександровичем було проведено серію вебінарів відповідно до програми навчання: «Організаційне заняття», «Сталий розвиток Світу та України», «Методика проведення практичного заняття з використанням карт та Геоінформаційних систем» та спецкурси «STEM-освіта як засіб підвищення якості викладання природничо-математичних дисциплін» та «Проєктування онлайн-уроку за сценарієм дослідницького навчання».

Під час он-лайн зустрічей слухачі ознайомились з важливими питаннями викладання географії в сучасних умовах, зробили акцент на специфіці та важливості викладання різних тем з географії в дистанційних умовах. Опрацювали алгоритми проведення з учнями проєктів та їх оцінювання. Слухачі поділилися досвідом пошуку джерел та матеріалів для проведення цікавих уроків з даного предмету.

З 27 лютого 2023 року розпочалися курси підвищення кваліфікації вчителів біології і екології (куратор Бабкова Олена, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, к.п.н., доцент). 37 педагогів Запорізької області долучились до творчого виконання залікових робіт, інтерактивних вправ; професійного спілкування; опанували сценарії сучасних уроків біології; змоделювали "перевернутий" урок; склали дослідницькі задачі та задачі інтегрованого змісту.        

З 27 лютого по 8 березня відбулися курси підвищення кваліфікації вчителів фізики і астрономії (другий предмет), керівник курсу Васильченко Лілія Володимирівна, завідувач кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидат педагогічних наук, доцент.

В умовах он-лайн зустрічей учителі фізики та астрономії обговорили актуальні питання розвитку природничо-математичної освіти (STEM) в умовах НУШ; обмінялися досвідом щодо підготовки учнів до дослідницької та проектної діяльності; проаналізували нові підходи до оцінювання результатів освітньої діяльності здобувачів освіти; ознайомилися з сучасними цифровими ресурсами, які дають змогу забезпечити якісне викладання природничих дисциплін в умовах он-лайн навчання.

З результатами викладання інтегрованого курсу «Природничі науки» у 10-11 класах ознайомив аудиторію Сорока Віталій Павлович; власний досвід викладання астрономії презентував Закоморний Микола Миколайович; свої дидактичні та методичні наробки для навчання фізики учнів з ООП продемонструвала Карпова Лариса Борисівна; систему організації дослідницької діяльності учнів засобами цифрових вимірюванних комплексів представив Поляков Володимир Сергійович.

З 06 до 24 лютого 2023 р. 10 груп слухачів курсів підвищення кваліфікації  (близько 200 осіб), серед яких учителі початкової та базової середньої школи, педагогічні працівники позашкільних освітніх закладів, педагоги музикальних шкіл, узяли участь в обговоренні теми «Інноваційні підходи до навчання в умовах очної та дистанційної освіти», керівник Гребінь Світлана Миколаївна, кандидат філософських наук, доцент.

Найбільш цікавими для них виявились питання про сучасні інноваційні підходи до навчання в умовах Нової української школи та практичне запровадження інноваційних технологій і методів навчання в освітню діяльність. Учителі економіки та курсу «Фінансова грамотність» більше зацікавились питаннями реалізації принципу дитиноцентризму в умовах Нової української школи та сучасних реалій. Для асистентів учителів та асистентів вихователів класів/груп з інклюзивним навчанням цікавішими стали питання щодо інструментів реалізації інноваційних підходів до навчання в контексті Нової української школи та сучасних реалій.

Обговорення дидактичних проблем показало зацікавленість учителів Запорізького регіону питаннями даної проблематики, відчувалось бажання продовжувати набувати знання та використовувати їх на практиці.

10 та 13 лютого 2023 року Фроловим Дмитром Олександровичем, доцентом кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидатом сільськогосподарських наук, були проведені онлайн заняття з фахового спецкурсу «Особливості STEM-освіти в природничих дисциплінах» для слухачів курсів підвищення кваліфікації «Учителі хімії» і «Учителі економіки з курсом фінансової грамотності».

Під час он-лайн зустрічей слухачі ознайомились з наступними важливими питаннями STEM-освіти: історія STEM-освіти та розкодування акроніму; нормативне забезпечення STEM-освіти; основні напрями розвитку STEM-освіти; Робототехніка, цифрова лабораторія, 3D Друк та візуалізація; проєктна діяльність в дистанційному режимі. Для слухачів КПК «Учителі економіки з курсом фінансової грамотності» були наданні ресурси з відображення економічних показників та економетрики у різних галузях розвитку суспільства.

Також, разом з вчителями, обговорили виклики та особливості навчання в умовах військового стану; проведення простих проєктів та їх оцінювання в умовах онлайн навчання; пошук джерел для проведення цікавих уроків з хімії та економіки в умовах дистанційнного навчання.

 6 лютого 2023 року на базі ЗОІППО розпочалися курси підвищення кваліфікації вчителів математики Запорізького регіону (куратор Полюга Світлана Ігорівна, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидат фізико-математичних  наук).

На  вебінарах, що проходять в межах  курсів підвищення кваліфікації вчителі математики ознайомлюються  с сучасними методами та методиками викладання математики Нової українсьвої школи, обговорюють актуальні питання викладання математики, діляться власним педагогічним досвідом. Під час курсів викладачі поглиблюють теоретичні та практичні знання з тем: «Впровадження SТЕМ-освіти на уроках математики», «Методи розв’язування геометричних задач», «Елементи комбінаторики та початки теорії ймовірностей», «Рівняння та нерівності з параметрами», «ІКТ в предметній галузі».  

Також на курсах підвищення кваліфікації ЗОІППО вперше проходять перепідготовку вчителі на базі вищої педагогічної освіти. Викладачі впродовж курсів додатково ознайомляться з особливостями сучасного уроку математики та основами методики навчання в  математичній галузі.

06 лютого 2023 року розпочалися курси підвищення кваліфікації вчителів хімії Запорізької області, куратор Бабкова Олена Олексіївна, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, к.п.н., доцент. До навчання долучилися 40 педагогів. 

На  вебінарі з предметно-наукової підготовки опрацювали інтерактивні аркуші ресурсу Liveworkshets, інтерактивну періодичну систему хімічних елементів; визначилися з уміннями вчителя Нової української школи; ознайомилися з результатами досліджень професора Дж. Хетті та розглянули найбільш вагомі фактори впливу на успішність навчання дітей; із зацікавленням розв'язали творчі задачі.  

З 16 січня 2023 року на базі ЗОІППО розпочалися курси підвищення кваліфікації вчителів фізики і астрономії Запорізького регіону (куратор Васильченко Лілія Володимирівна, завідувач кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидат педагогічних наук, доцент). Під час он-лайн зустрічей слухачі обговорюють актуальні питання викладання фізики і астрономії в середній та профільній школі; основні напрями підготовки до запровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти в майбутніх 7-9 класах за стандартами НУШ.

Досвідом запровадження stem-підходу в природничій освіті, а саме викладання міжгалузевих курсів «STEM. 5-6 кл» і «Робототехніка» в 5 класах поділилися Булах Олександр, вчитель фізики ЗБЛ №99, і Пузина Сергій, вчитель фізики Запорізької гімназії №65. Про свою систему роботи з обдарованими та здібними учнями розповіла Доренська Наталія, вчитель фізики і астрономії Запорізького Січового колегіуму-інтернату. Систему роботи щодо формування природничої компетентності здобувачів освіти професійно-технічної ланки презентувала Легуцька Марина, вчитель фізики і астрономії Державного навчального закладу «Запорізьке вище професійне училище». Елементи stem-технології в профільній школі представила Шуваєва Галина, вчитель фізики і астрономії Запорізької гімназії № 101.

24 та 26 січня 2023 року на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР Фроловим Дмитром Олександровичем, доцентом кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидатом сільськогосподарських наук, проведено вебінари «Особливості STEM-освіти в природничих дисциплінах» для слухачів курсів підвищення кваліфікації «Учителі біології та екології» і «Учителі географії». Зміст вебінару розроблено з метою виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 січня 2021 року № 131-р «Про затвердження Плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку природничо-математичної освіти (STEM-освіти) до 2027 року» та наказу Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 03 червня 2021 року № 274 «Про затвердження Плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку природничо-математичної освіти (STEM-освіти) до 2027 року у Запорізькій області».

Під час он-лайн зустрічей слухачі курсів проаналізували основні напрями запровадження STEM-підходу в освіті та специфіку використання цифрових вимірювальних комплексів у проектній діяльності здобувачів освіти. Значна увага під час обговорення на он-лайн заняттях приділялася організації та оцінювання проектної діяльності здобувачів освіти в умовах військового стану та дистанційного навчання.

В межах курсів підвищення кваліфікації вчителів біології та екології – куратор Бабкова Олена Олексіївна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, що розпочалися 16 січня 2023 року на базі Комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради, педагоги: ознайомилися із сучасними досягненнями біотехнології; здійснили дослідження світового біотехнологічного ринку; навчилися моделювати «перевернутий» урок, проєктувати урок за сценарієм дослідницького навчання; склали задачі інтегрованого та дослідницького змісту; аналізували сучасні уроки; стемили та рефлексували метапредметно.

З 16 до 27 січня 2023 р. 13 груп слухачів курсів підвищення кваліфікації  (близько 250 осіб), серед яких учителі початкової та базової середньої школи,  педагогічні працівники позашкільних закладів освіти, бібліотекарі, узяли участь в обговоренні теми «Інноваційні підходи до навчання в умовах очної та дистанційної освіти». Автор спецкурсу, Гребінь Світлана Миколаївна, кандидат філософських наук, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, підкреслює, що цікавими для учасників он-лайн зустрічей виявилися питання про сучасні інноваційні підходи до навчання в умовах Нової української школи та практичне запровадження інноваційних технологій і методів навчання в освітній процес. Обговорення показало зацікавленість учителів Запорізького регіону питаннями з даної проблематики, бажання продовжувати набувати знання та використовувати їх на практиці.

16 січня 2023 року розпочалися курси підвищення кваліфікації вчителів природничих наук: фізики і астрономії, біології та географії Запорізького регіону.

Вперше на базі ЗОІППО відбудуться курси перепідготовки вчителів на базі вищої педагогічної освіти 

14 листопада 2022 року в межах VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: виклики та пріоритети»   відбувся вебінар «Формування наукового світогляду здобувачів освіти в умовах природничо-математичної освіти».

Полюга Світлана Ігорівна,  доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін КЗ «ЗОІППО» ЗОР, кандидат фізико-математичних наук, проаналізувала напрями  формування наукового світогляду здобувачів освіти в контексті природничо-математичних дисциплін в Новій українській школі.

Зіновєєва Ольга Вікторівна, методист научно-технічного напряму МАН КЗ «Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані»» ЗОР, викладач математики вищої категорії, представила організаційно-методичу роботу з обдарованою молоддю при підготовці до  конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН.

Гаращенко Альона Петрівна, вчитель математики та інформатики КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я»», вчитель вищої категорії, вчитель-методист, керівник гуртка «Цікава математика» КЗ «ЗОЦНТТУМ «Грані»», продемонструвала власний досвід впровадження проєктних технологій в процесі формування ключових компетентностей на уроках математики в умовах сучасної модернізації освіти.

Фідрик Оксана Іванівна, вчитель математики Запорізької гімназії № 6 ЗМР Запорізької області вчитель вищої категорії, вчитель-методист представила власний досвід з формування навичок самостійної науково-дослідницької роботи учнів гімназії.

Методи штучного інтелекту в складних економічних задачах проаналізував Козін Ігор Вікторович, доктор фізико-математичних наук, професор, професор кафедри економічної кібернетики Запорізького національного університету.

Полюга Світлана Ігорівна,  доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР, показала варіанти розв’язку цікавих задач з математики за допомогою мурашиних алгоритмів та можливі дослідницькі роботи з цього напряму.

Більше 70 учасників зустрічі з різних регіонів України та Запорізького краю розглянули досвід та визначили перспективи  подальшого  розвитку  формування наукового світогляду здобувачів освіти в умовах природничо-математичної освіти в Новій українській школі. 

Відеозапис вебінару

10 листопада 2022 року в межах VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: виклики та пріоритети» відбувся вебінар «Перевернуте навчання як інновація в освіті»

Бабкова Олена Олексіївна, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидат педагогічний наук, доцент, модератор заходу, проаналізувала ефективні моделі організації освітнього процесу в умовах змішаного навчання та поділилася досвідом власної роботи в Українській дистанційній школі.

Лізвінський Віталій Леонідович, заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель географії Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №84 Запорізької міської ради Запорізької області представив досвід своєї роботи «Веб-квест як технологія реалізації діяльнісного підходу до формування природничо-наукової грамотності здобувачів освіти».

Рудова Надія Валентинівна, вчитель біології  Оріхівської філії № 3 КЗ "Опорний заклад загальної середньої освіти "Сузір'я" Оріхівської міської ради, проаналізувала особливості використання інтерактивних освітніх матеріалів у змішаному навчанні та презентувала власні наробки.

В обговоренні проблем організації он-лайн навчання та подальшого удосконалення дистанційної форми освітнього процесу взяли участь 168 педагогів з різних областей України та Запорізького регіону.

Відеозапис вебінару

08 листопада 2022 року в межах VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: виклики та пріоритети» відбувся вебінар «Від традиційної дидактики Я. А. Коменського до сучасних технологій навчання».

Лілія Васильченко, завідувач кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидат педагогічний наук, доцент та Світлана Гребінь, доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін, кандидат філософських наук, доцент, спікери вебінару, разом з учасниками заходу:

проаналізували розвиток дидактики від педагогічної спадщини Я.А.Коменського до освітніх інновацій сьогодення;

порівняли елементи традиційної педагогіки та інноваційного освітнього простору;

розглянули розвиток загальних та професійних компетентностей педагогічних працівників, які сприятимуть підвищенню якості викладання, здатності використовувати інновації у професійній діяльності;

запропонували звернутися до МОН України з пропозицією щодо внесення змін у систему навчання студентів педагогічних ВНЗ (введення педагогічної інтернатури, запровадження дуальної освіти) та запровадження стажування вчителів з метою оволодіння досвідом провідних педагогів країни.

В обговоренні актуальних питань сучасної дидактики та проблем неперервної освіти взяли участь більш ніж 100 учасників з різних регіонів України та Запорізького краю.

Запис вебінару

Фото вебінару


Шановні колеги! Відбулася Всеукраїнська  науково-практична конференція «STEM-освіта: досвід, виклики, ідеї та рішення» (у режимі інтернет-конференції), яка відбудеться 20-21жовтня 2022 року на базі Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти у м. Запоріжжі (Україна).

Сайт Конференції  

4-5 жовтня 2022 р. на базі Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся тренінг для вчителів природничих наук, які будуть забезпечувати підготовку педагогів за курсом «Нова українська школа: адаптаційний цикл базової середньої освіти. Курс IІ». 

Детальніше

Оновлені навчальні програми 1-2, 3-4, 6-9, 10-11 кл - https://mon.gov.ua/ua/news/onovleno-zmist-navchalnih-program-zso

Метод.рекомендації на 2022-2023 н.р. - https://mon.gov.ua/ua/news/metodichni-rekomendaciyi-shodo-organizaciyi-osvitnogo-procesu-v-shkolah-u-20222023-navchalnomu-roci 

Рекомендації ДСЯО безпечне середовище - https://sqe.gov.ua/wp-content/uploads/2022/08/Bezpechne_osvitnie_seredovysche_2022_SQE-SURGe.pdf

Методичні рекомендації щодо розвитку STEM-освіти в закладах загальної середньої та позашкільної освіти у 2022/2023 навчальному році.

Більш детально ...

У травні-червні 2022 р. Комунальним закладом «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради проводилось опитування педагогів щодо проходження підвищення кваліфікації під час війни, у якому взяли участь 1038 респондентів. Практично всі вони – слухачі курсів підвищення кваліфікації, що працюють у закладах освіти Запорізької області. Серед них значна кількість педагогів, які зараз знаходяться в окупації. Їхня сила духу, любові до України, відданість своїй справі вражає! 

Більш детально .... 

З метою навчання педагогічних працівників  закладів освіти Запорізької області, підвищення їх професійної компетентності  з питань, які мають актуальність для системи освіти регіону,  та підготовки до впровадження Концепції «Нова українська школа»  у  період з 20 до 24 червня 2022 р. пройшов тренінг «Реалізація принципу дитиноцентризму в умовах Нової української школи» (тренер: Світлана Гребінь, к. філос. н., доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін). Тренінг відбувся в дистанційному режимі. Сертифікати про підвищення кваліфікації отримали 122 педагогічних працівника Запорізької області.

Фотозвіт

26 травня о 14.00  відбувся вебінар «Досвід використання дистанційних технологій в освіті  в умовах воєнного стану», який проводиться в межах тижня науки та круглого столу «СТРАТЕГІЧНІ ПРІОРИТЕТИ РОЗВИТКУ СТОЛИЧНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ СЬОГОДЕННЯ» Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка. У роботі вебінару взяли участь співробітники кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін ЗОІППО. 

Досвідом роботи кафедри щодо організації курсів підвищення кваліфікації вчителів і тренінгів НУШ в умовах воєнного стану поділилася Лілія Васильченко, к.п.н., доцент, завідувач кафедри ДМНПМД. Досвід викладацької роботи (на засадах волонтерства) в онлайн школі презентувала Олена Бабкова, к.п.н., доцент кафедри.

Учасники зустрічі обмінялися наробками використання дистанційних технологій в освіті  в умовах воєнного стану.

Детальніше …

17 травня 2022 року у межах Тижня науки - 2022 відбувся вебінар  «STEM-освіта як запорука формування наукового світогляду здобувачів освіти» для вчителів природничо-математичних дисциплін.

Матеріали вебінару 

Відео заходу 

Фотозвіт

  29 квітня відбувся вебінар "Особливості викладання природничо-математичних дисциплін у 5-11 класах в умовах військового стану". Викладачі кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін проаналізували рекомендації Державної служби якості освіти про те, як закладам освіти працювати в умовах воєнного стану; запропонували корисні ресурси для вчителів природничо-математичних предметів; обговорили дидактичні вимоги до проведення онлайн навчання в умовах воєнного стану.Детальніше ФотозвітСертифікати учасників
Про організацію та проведеннязаходу «STEM-тиждень – 2022»З метою консолідації зусиль та обміну досвідом представників різних ланок освіти щодо розвитку напрямів STEM-освіти в Україні, участі у квітневих Європейських STEM-подіях з 26 по 29 квітня 2022 року відділ STEM- освіти організовує та проводить захід «STEM-тиждень – 2022» у рамках фестивалю «STEM-весна – 2022» (наказ ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» від 07.02.2022 No 11).   До участі запрошуються педагогічні працівники закладів загальної та позашкільної освіти різних типів і форм власності.

Про реєстрацію педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти Запорізької області на тренінги «Нова українська школа»

На тренінги запрошуються вчителі, які у 2022/2023 н.р. планують викладати навчальні предмети в початковій школі та у 5 класах за новим Державним стандартом базової середньої освіти НУШ, а також не проходили навчання за вказаними тренінгами у 2018-2021 роках. Навчання на тренінгах безкоштовне і відбуватиметься на умовах регіонального замовлення, форма навчання – дистанційна, кількість навчальних годин 30 год. Інформацію про тренінги наведено у Додатку.

Про проведення вебінарів щодо роз’яснення змін проведення ЗНО у 2022 році

Адміністрація Інституту повідомляє, що обласний науково-методичний центр моніторингових досліджень якості освіти Інституту проводитиме серію вебінарів для вступників до закладів вищої освіти у 2022 році, їхніх батьків, педагогічних працівників, а також інших зацікавлених осіб щодо роз’яснення змін у проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2022 році. 15-19 квітня 2022 року – вебінари на тему «Зміни в ЗНО-2022: національний мультипредметний тест та його особливості» з метою ознайомлення зі структурою, викликами тесту поточного року.

Війна вносить свої корективи у низку сфер життя. Змін потребує і викладання окремих навчальних предметів у школі. Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), та командою підтримки реформ МОН розробили поради щодо організації освітнього процесу в умовах воєнного стану. 

Про формат проведення КПК у період 14.03-30.03.2022

Відповідно до розпорядження голови Запорізької військової обласної адміністрації від 10.03.2022 №104 та листа Департаменту освіти і науки від 11.03.2022 №03.2-16/284 повідомляємо, що освітній процес на курсах підвищення кваліфікації, які відповідно до наказу ДОН ЗОДА від 17.12.2021 №560 були заплановані у терміни з 14.03.2022 по 30.03.2022, буде проходити в самостійному режимі (асинхронно дистанційно).

  Детальніше

У четвер, 17 березня о 16:00 стартуємо, наш тренер ТОВ "Едпро Дистрибюшн", Diamond mozaLearn ICT Expert Дмитро Галько розповість про користування засобами mozaBook та mozaWeb на майстерці "Відкритий доступ в mozaBook учителям, дітям, батькам" в сучасних умовах. Свої запитання можете залишати у коментарі під дописом на нашій фейсбук-сторінці.

До завершення навчального 2021-2022 року усіма матеріалами можна користуватися безоплатно! У статті "Навчальні ресурси на українському сервері ua.mozaweb.com — у відкритому доступі!" ми повідомляли, як отримати доступ учителям чи учням до усього вмісту на порталі mozaWeb, у програмі mozaBook на ОС Windows чи в мобільних додатках на Android.

З метою ознайомлення вчителів природничих наук Запорізької області  з навчално-методичними матеріалами авторів модельних програм та підручників для 5 класу 28 лютого о 16.00 годині відбудеться вебінар «Пізнаємо природу. 5 клас: підручник новітньої освіти».

На вебінарі буде представлене сучасне видання до інтегрованого курсу “Пізнаємо природу. 5 клас. НУШ” та розглядатимуться такі питання: 

 як виглядає сучасний підручник: структура та додаткові компоненти; 

 як можна впроваджувати новітні технології при роботі з підручником; 

 як організувати STEM-дослідження на кожному уроці; 

 яка методична підтримка йде разом з підручником (5D комплекс) 

Учасники  вебінару отримають:  сертифікат;  методичні розробки до уроків; відповіді на хвилюючі питання від практика.  Реєстрація за посиланням https://go.mywebinar.com/jdpw-hwfj-vcbd-rbnf

Спікерки: Васильченко Лілія Володимирівна, обласний координатор природничої галузі освіти, і Юлія Гриценко - методистка інтегрованого курсу «Пізнаємо природу», видавництва «Формула».

         13 лютого 2022 року відбулася зустріч учителів природничих предметів шкільного циклу, які планують викладання курсу "Пізнаємо природу" у 5 класі з 1 вересня з авторами модельної навчальної програми "Пізнаємо природу. 5 - 6 кл" за новим державним стандартом базової середньої освіти Русланом Шаламовим і Галиною Ягенською. Під час зустрічі автори модельної навчальної програми презентували підручник "Пізнаємо природу" для 5 класу, який отримав гриф МОН та представили власну концепцію викладання цього інтегрованого курсу відповідно до концепції НУШ. Руслан Васильович та Галина Василіївна відповіли на питання учасників вебінару та запросили до подальшої співпраці щодо запровадження нових підходів у викладанні інтегрованого курсу "Пізнаємо природу".

Детальніше

         11 лютого 2022 року відбувся вебінар "Готуємось до впровадження модельних навчальних програм 5-6 класів НУШ" для вчителів природничих предметів, які планують розпочати  викладання курсу "Пізнаємо природу" в 5 класах з 1 вересня 2022 року за новим Державним стандартом базової середньої освіти.

         У роботі семінару взяла участь Дарія Біда, кандидат педагоічних наук, доцент ЛІППО, Заслужений вчитель України, автор модельної програми інтегрованого курсу "Пізнаємо природу. 5-6 кл". Д.Біда представила вчителям підручник "Пізнаємо природу" для 5 класу” та презентувала концептуальні підходи до викладання курсу за відповідною модельною програмою.

Детальніше 

з 21 березня по 10 квітня 2022 року буде проведено захід «Інженерний тиждень»

 Для участі у заході необхідно подати заявку до 01.03.2022 на сайті https://engineeringweek.org.ua/ 

Детальніше ...


Відділ STEM-освіти ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» з 22 по 26 лютого 2022 року проводить науково-практичні заходи «STEM-школа – 2022»  

Детальніше ...

Вельмишановні координатори та дорогі учні, оргкомітет ВФК “ЛЕВЕНЯ” повідомляє, що конкурс відбудеться з 3 по 6 квітня 2022 року, реєстрація у конкурсі починається з 7 лютого і триватиме по 18 березня 2022 року.

Детальніше ....

Міжнародний природничий інтерактивний конкурс „КОЛОСОК”

Мета конкурсу – наукова популяризація та пропедевтика природничих наук серед учнів, поширення та впровадження національних освітніх технологій за кордоном, аналіз та запровадження сучасних прогресивних освітніх зарубіжних технологій в Україні. Розпочато регістрацію до "КОЛОСОК весняний-2022", який відбудеться 21 квітня 2022 року. Більш детальну інформацію можна знайти на офіційному сайті  Міжнародного природничого інтерактивного конкурсу «КОЛОСОК» http://kolosok.org.ua/.

          30 січня 2022 р. на базі КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Козацький ліцей» ЗОР відбувся ІІ тур ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики, в якому взяли участь 31 учень Запорізької області: 7 кл. – 6 учнів, 8 кл. – 5, 9 кл. – 7, 10 кл. – 6, 11 кл. – 7. 

29 січня 2022 р. на базі КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» ЗОР (директор Єршова Валентина Омелянівна, заступник директора з навчальної роботи Балховітін Олександр Володимирович) відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики, в якому взяло участь 62 переможця районного етапу змагань з фізики. Фахове журі відзначило високий рівень підготовки учасників до олімпіади. 

29 січня 2022 р. в науковому ліцеї КЗВО «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» ЗОР відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської олімпіади з біології, в якому взяли участь понад 80 юних біологів з усієї області. 

23 січня 2022 р. відбувся І тур ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики. 86 юних знавців математики зібралися у просторих аудиторіях КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Козацький ліцей» ЗОР аби продемонструвати свої знання. В олімпіаді взяли участь: 17 семикласників; 11 восьмикласників; 27 дев’ятикласників; 18 десятикласників та 13 одинадцятикласників. 

22 січня 2022 р. відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії на базі КЗ «Запорізька загальноосвітня санаторна школа-інтернат №7 І-ІІ ст.» ЗОР, в якому взяли участь 26 переможців районного етапу змагань з астрономії. Фахове журі відзначило високий рівень підготовки учасників до олімпіади, але наголосило на тому, що не всі райони Запорізької області забезпечили присутність на обласному етапі своїх представників.